Může se hodit

Jak si vybrat mikroskop

Jak mikroskop-1140x300w

Stejně jako u výběru lupy nebo dalekohledu, i u mikroskopu bychom si měli nejdříve uvědomit, kdo ho bude používat (dítě, dospělý) a k jakému účelu mikroskop pořizujeme. 

Nenechte se zmást nabídkou levných mikroskopů s vysokým zvětšením. Obraz takových zařízení není kvalitní a rozlišení obrazu je tristní. Vy máte sice mikroskop s přiblížením 500x, ale pořádně ani nerozpoznáte, na co se díváte. Namísto optického zařízení máte doma další plastovou nebo kovovou hračku.

Dětský mikroskop

Podporovat touhu po poznávání, rozvíjet vědění a fantazii bychom měli u svých ratolestí v každém věku. Při nákupu mikroskopu, dalekohledu nebo i lupy proto tedy nehraje roli, kolik je Vašemu dítěti let. Mikroskopy pro děti jsou bez náročné obsluhy, s dobře ostřícím systémem, LED osvětlením. Mikroskopem lze preparáty mezi krycími sklíčky pozorovat jak ve škole, tak lze vzít mikroskop na školní zahradu. Pro děti do cca 10 let věku doporučujeme u přenosných mikroskopů 20x- 40x zvětšení, pro starší pak i 120x.

Kapesní mikroskop

Výborný pomocník s širokou škálou použití v různých profesí, který je po ruce hlavně v terénu. Své uplatnění najde opravdu všude, ať už na úřadě vidimujete listiny, ověřujete podpisy, zkoumáte pravost známek, nemůžete přečíst číslo motoru v autodílně, kontrolujete mikrotrhliny na stavbě, jste biolog, zoolog, elektroopravář anebo prostě jen nadšenec, kterého zajímá mikrosvět. Zvětšení těchto mikroskopů je 60x - 120x, jsou podsvíceny LED a UV světlem. Některé lze je napojit na telefon a hned z místa činu posílat fotografie a videa nebo jen pořizovat elektronickou fotodokumentaci.

Digitální mikroskop

Jedná se už o větší přístroje, které jsou trošku náročnější na obsluhu. Oproti tomu ale vyčnívají vysokou mechanickou precizností a mimořádnou optickou kvalitou. V naší nabídce najdete digitální mikroskopy s 5 Mpix čipem, tedy Váš obraz se bude skládat z 5 000 000 obrazových bodů. Díky tomuto vysokému rozlišení čipu se můžete spolehnout, že obraz bude maximálně čistý a ostrý i u těch nejmenších detailů. Digitální mikroskopy najdou své uplatnění nejen v laboratořích, ale také ve školství, v průmyslu, lékařství nebo opravárenství. Přenos obrazu probíhá přes USB kabel, HDMI kabel nebo WiFi. Zvětšení těchto mikroskopů bývá až 500x.

Jak si vybrat lupu

Jak lupu-1140x300w

S maličkými písmeny se setkáváme každý den. Etikety, návody, ceny, jízdní řády, křížovky, složení produktů, příbalové letáky - vše napsáno blechami. Brýle buď nestačí nebo je nemůžeme najít. Řešením všeho je zvětšovací sklo neboli lupa.

Stejně jako u dalekohledů, ani u lup neplatí pravidlo "čím víc pruhů, tím víc Adidas". Nejprve je třeba si uvědomit, na co budu lupu potřebovat. Na zkoumání známek určitě budu potřebovat jiné zvětšení než na čtení. Co tedy vlastně je pro mne to nejlepší? Kapesní lupa, kterou dám do kapsy? Lupa na čtení s velkou čtecí plochou? Nebo náhlavní lupa, kterou nemusím držet a mám obě ruce volné na práci? Pojďme si ukázat co a jak.

 

Obdélníková nebo kulatá?

Na čtení bloků textu jsou jednoznačně lepší lupy s obdélníkovou čočkou anebo řádkové čtecí lupy. Obsáhnou větší množství textu, aniž byste museli lupou nad textem jezdit. 

Kulaté čočky se používají především při čtení menších bloků textu, vyhledávání v mapách. Kulatou čočku mají kapesní lupykosmetické lupyhodinářské lupypříložní lupy nebo tiskařské lupy.

 

LED osvětlení

Jednoznačně výborný doplněk ke všem lupám. LED světlo přímo osvětluje pozorovaný objekt nebo text.

 

S obroučkou nebo bez?

Lupy bez rámu jsou lehčí a oko je fixováno přímo na objekt zájmu. Jsou ale náchylnější k poškrábání, jelikož lupu při odložení pokládáte přímo na čočku. Lupy s rámem mají menší náchylnost na poškrábání čočky, ale jsou těžší.

 

Co budu s lupou dělat a co tedy sháním?

Obecně platí - čím menší objekt pozoruji nebo chci zkoumat více detailů, tím potřebuji větší zvětšení. To znamená , že čočka silnější (tlustší) a oko musí být blíže k pozorovanému objektu. Tím se ale zároveň zmenšuje velikost zorného pole.

Lupa na čtení

Nejlepší jsou lupy s obdélníkovou čočkou, které nabízí
optimální zorné pole. Na běžné používání
je vhodné zvětšení v rozmezí 1,5x - 3x. 

Hodinářské lupy

Lupy s velkým zvětšením (10x-40x), které se nasazují
přímo do oka. Hojně využívány také ve šperkařství.

Lupa na nákup

Lupa musí být malá, ideálně skládací v pouzdře,
aby se nepoškrábala. Nejvhodnější zvětšení je 2x - 5x,
s kterým přečtete návody, cenovky, jízdní řády, letáky.

Lupy na vyšívání, pletení

Lupy, které se dají pověsit na krk a tím se Vám
uvolní obě ruce k práci. Zvětšení doporučujeme 2x - 4x,
výborné jsou tyto lupy s LED osvětlením.

Lupy pro numismatiky

Jedná se o příložní lupy s akrylátovým podstavcem, velmi 
často i s LED osvětlením. Disponují 3x - 10x zvětšením,
jsou vhodné na soutisky, rastry, kinofilmy nebo známky.

Lupy pro slabozraké

Pro lidi s postižením zraku jsou řešením digitální lupy,
které lze připojit k monitoru nebo TV. Ovládání je jednoduché,
lze nastavit kontrast, čtecí režim, zvětšení nebo jas.

Lupy pro kutily, řemeslníky

Jedná se především o náhlavní lupy nebo lupové brýle
se zvětšením 1,5x - 3,5x. Vždy tak máte obě ruce volné
pro práci. Většinou s LED osvětlením.

Lupy pro děti

Optika pro děti je výborná pro zkoumání mikrosvěta
kolem nás. Rozvíjí nejen poznání, ale rozvíjí i fantazii.
Dětem doporučujeme lupy s 3x - 5x zvětšením.

Jak si vybrat dalekohled

Jak dalekohled-1140x300w

Dalekohled je bezesporu výborným dárkem pro každého v každém věku. Existuje však spousta druhů, modelů a ne každý z nich je vhodný právě pro váš účel. Při výběru dalekohledu je potřeba si uvědomit, k jakému účelu dalekohled pořizujeme, co od něj očekáváme apod.

Mějte na paměti, že

  • čím větším je zvětšení, tím je menší zorné pole a hrozba rozmazání objektu díky třesoucím se rukám
  • čím větší světelnost a zorné pole, tím bude větší průměr objektivu, tedy dalekohled bude větší, těžší, méně skladnější.

 

Vyvarujte se charakteristických chyb:

Všichni známe větu „Čím více pruhů, tím víc Adidas“. Ani pro dalekohledy neplatí pravidlo, že čím větší zvětšení, tím lépe. Opak je pravdou – nejen že se zužuje zorné pole, ale díky třasu rukou je velmi těžké udržet obraz stabilní. Bez stativu pak není možné zachytit ostře jednotlivé detaily obrazu a vy jste naštvaní, že dalekohled neplní účel, kvůli kterému jste ho pořídili.

Dalekohledy s menším zvětšením poskytují širší a stabilnější obraz vidění, ovšem nelze s nimi zachytit detaily velmi vzdálených objektů.

Ani zoom dalekohledy nejsou univerzální. Mají menší zorné pole než dalekohledy s konstantním zvětšením, navíc kvůli složitější struktuře dochází ke světelným ztrátám.

V neposlední řadě není pravda to, že dalekohledy se stejným zvětšením a průměrem ukazují stejný obraz. Zde hrají velkou roli krycí vrstvy optiky (vč. antireflexu, UV), použité sklo čoček, konstrukce, hranoly... Řada prodejců nabízí dalekohledy s velkým zvětšením za „lidovou“ cenu. U takových dalekohledů nemůžete ovšem očekávat, že je osazen kvalitní optikou, tedy že uvidíte jasný, kontrastní a ostrý obraz.

Dalekohledy Carson a Digiphot jsou všechny nezámlžné, voděodolné, osazené kvalitní optikou s kompletními krycími vrstvami (FMC, MC), na které se rozhodně můžete spolehnout, že vás nezklamou.

 


Binokulár nebo monokulár ?

Binokulární dalekohled je dalekohled pro dvě oči (triedr). Jasnou výhodou je použití obou očí při pozorování, lepší odhad vzdálenosti pozorovaného objektu, hloubkové vidění, větší zorný úhel. Nevýhody nejsou žádné, jen to, že některé binokulární dalekohledy bývají těžší. A oproti monokulárům i výrazně větší. 

Monokulární dalekohled je přístroj pro pozorování jedním okem (teleskop, spektiv). Je vhodný pro zákazníky, kteří hledají kompaktní přístroj nebo pro zrakově postižené.
Každý zná ale teleskop jako hvězdářský dalekohled. Tedy přístroj na pozorování na velké vzdálenosti, především pak nočního nebe - Měsíce, planet, hvězd, souhvězdí.


Co znamená označení dalekohledu, např. dalekohled 10x50 mm?

Číselné označení „10“ značí zvětšení dalekohledu, „50 mm“ je pak údaj o průměru výstupní pupily. Čím větší je tato pupila, tím více proniká do dalekohledu světla a obraz je jasnější i v horších světelných podmínkách (šero, difusní světlo, mlhavo).

 

Volba typu dalekohledu

Zvětšení pro pozorování z ruky je doporučené 7 - 10x násobné. Na zvětšení 10x a více doporučujeme použít stativ.

Uvedená tabulka vám jistě pomůže s výběrem dalekohledu. Samozřejmě navíc jsme vám připraveni s výběrem pomoci i osobně, můžete nám tedy zavolat a domluvit se na schůzce u nás na provozovně.