Jak si vybrat dalekohled

Jak dalekohled-1140x300w

Dalekohled je bezesporu výborným dárkem pro každého v každém věku. Existuje však spousta druhů, modelů a ne každý z nich je vhodný právě pro váš účel. Při výběru dalekohledu je potřeba si uvědomit, k jakému účelu dalekohled pořizujeme, co od něj očekáváme apod.

Mějte na paměti, že

  • čím větším je zvětšení, tím je menší zorné pole a hrozba rozmazání objektu díky třesoucím se rukám
  • čím větší světelnost a zorné pole, tím bude větší průměr objektivu, tedy dalekohled bude větší, těžší, méně skladnější.

 

Vyvarujte se charakteristických chyb:

Všichni známe větu „Čím více pruhů, tím víc Adidas“. Ani pro dalekohledy neplatí pravidlo, že čím větší zvětšení, tím lépe. Opak je pravdou – nejen že se zužuje zorné pole, ale díky třasu rukou je velmi těžké udržet obraz stabilní. Bez stativu pak není možné zachytit ostře jednotlivé detaily obrazu a vy jste naštvaní, že dalekohled neplní účel, kvůli kterému jste ho pořídili.

Dalekohledy s menším zvětšením poskytují širší a stabilnější obraz vidění, ovšem nelze s nimi zachytit detaily velmi vzdálených objektů.

Ani zoom dalekohledy nejsou univerzální. Mají menší zorné pole než dalekohledy s konstantním zvětšením, navíc kvůli složitější struktuře dochází ke světelným ztrátám.

V neposlední řadě není pravda to, že dalekohledy se stejným zvětšením a průměrem ukazují stejný obraz. Zde hrají velkou roli krycí vrstvy optiky (vč. antireflexu, UV), použité sklo čoček, konstrukce, hranoly... Řada prodejců nabízí dalekohledy s velkým zvětšením za „lidovou“ cenu. U takových dalekohledů nemůžete ovšem očekávat, že je osazen kvalitní optikou, tedy že uvidíte jasný, kontrastní a ostrý obraz.

Dalekohledy Carson a Digiphot jsou všechny nezámlžné, voděodolné, osazené kvalitní optikou s kompletními krycími vrstvami (FMC, MC), na které se rozhodně můžete spolehnout, že vás nezklamou.

 


Binokulár nebo monokulár ?

Binokulární dalekohled je dalekohled pro dvě oči (triedr). Jasnou výhodou je použití obou očí při pozorování, lepší odhad vzdálenosti pozorovaného objektu, hloubkové vidění, větší zorný úhel. Nevýhody nejsou žádné, jen to, že některé binokulární dalekohledy bývají těžší. A oproti monokulárům i výrazně větší. 

Monokulární dalekohled je přístroj pro pozorování jedním okem (teleskop, spektiv). Je vhodný pro zákazníky, kteří hledají kompaktní přístroj nebo pro zrakově postižené.
Každý zná ale teleskop jako hvězdářský dalekohled. Tedy přístroj na pozorování na velké vzdálenosti, především pak nočního nebe - Měsíce, planet, hvězd, souhvězdí.


Co znamená označení dalekohledu, např. dalekohled 10x50 mm?

Číselné označení „10“ značí zvětšení dalekohledu, „50 mm“ je pak údaj o průměru výstupní pupily. Čím větší je tato pupila, tím více proniká do dalekohledu světla a obraz je jasnější i v horších světelných podmínkách (šero, difusní světlo, mlhavo).

 

Volba typu dalekohledu

Zvětšení pro pozorování z ruky je doporučené 7 - 10x násobné. Na zvětšení 10x a více doporučujeme použít stativ.

Uvedená tabulka vám jistě pomůže s výběrem dalekohledu. Samozřejmě navíc jsme vám připraveni s výběrem pomoci i osobně, můžete nám tedy zavolat a domluvit se na schůzce u nás na provozovně.